Kontakt
Klaus Kessler

Адвокат
Партнер
Керівник філії
Phone: +49 89 928 780 702
E-Mail

Контакт
Yuri Nikolaychuk

Адвокат, Дипломований юрист LL. M., Податковий консультант
Асоційований партнер
Phone: +380 (44) 586 23 03
E-Mail

Чи може резидент Дія Сіті оплачувати роботу за гіг-контрактом в іноземній валюті?

На початку 2022 року в Україні запрацював спеціальний правовий режим Дія Сіті, запроваджений Законом України "Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні" № 1667-IX від 15.07.2021р. (Закон про Дія Сіті). За повідомленням Михайла Федорова, віце-прем'єр-міністра України - міністра цифрової трансформації України, резидентами Дія Сіті стали вже 262 компанії, а податкові находження від резидентів Дія Сіті у лютому - квітні 2022 року склали 1,3 млрд. грн.

Режим Дія Сіті передбачає низку податкових переваг і більшу свободу у регулюванні відносин між ІТ-фахівцем та його роботодавцем або замовником, резидентом Дія Сіті. Однією із таких свобод є, зокрема, можливість визначення розміру винагороди в гіг-контракті в іноземній валюті, яка прямо передбачена Законом про Дія Сіті (п. 3 ст. 19). Можливість встановлення винагороди в іноземній валюті ставить питання про те, чи можлива також і виплата винагороди за гіг-контрактом в іноземній валюті.

Відповідь на це питання залежить від того, хто є виконавцем за гіг-контрактом - резидент України чи нерезидент з точки зору валютного законодавства України.

Закон про Дія Сіті хоча й дозволяє встановити розмір винагороди гіг-спеціаліста в іноземній валюті, проте цей закон не регулює питання, в якій валюті може здійснюватися виплата винагороди. Це питання належить до предмету регулювання іншого закону, а саме Закону України "Про валюту і валютні операції" № 2473-VIII від 21.06.2018р. (Закону про валюту), а також низки нормативних актів Національного банку України.

За загальним правилом, усі розрахунки на території України проводяться виключно у гривні. Розрахунки в іноземній валюті дозволені між резидентами та нерезидентами в експортних та імпортних операціях.

Резидентами для цілей валютного регулювання вважаються юридичні особи з місцезнаходженням на території України, фізичні особи (громадяни України, іноземні громадяни, особи без громадянства), які мають постійне місце проживання на території України, у тому числі ті, які тимчасово перебувають за межами України, а також фізичні особи - підприємці, зареєстровані згідно із законодавством України (пп. 9) ст. 1 Закону про валюту).

Нерезидентами вважаються фізичні особи (іноземні громадяни, громадяни України, особи без громадянства), які мають постійне місце проживання за межами України, у тому числі ті, які тимчасово перебувають на території України (пп. 8) ст. 1 Закону про валюту).

Враховуючи наведені вище визначення резидентів і нерезидентів, розрахунки за гіг-контрактом в іноземній валюті можливі лише в тому випадку, якщо виконавцем за таким контрактом є іноземець, особа без громадянства або громадянин України, який має постійне місце проживання за межами України. При цьому інформацію про місце проживання виконавця має підтверджуватися паспортом або іншим документом, до якого внесені відомості про місце проживання.

Якщо ж гіг-контракт укладений між резидентом Дія Сіті та фізичною особою, яка має постійне проживання в Україні та/або зареєстрована як ФОП в Україні, розрахунки за таким контрактом мають здійснюватися в гривні, навіть якщо розмір винагороди в гіг-контракті встановлений в іноземній валюті. Такий висновок застосовується і в тому випадку, якщо виконавець за гіг-контрактом перебуває за межами України і навіть має валютний рахунок за межами України, але при цьому зберігає постійне місце проживання в Україні.

Слід також зауважити, що виконавці за гіг-контрактами, які зареєстровані як фізичні особи-підприємці в Україні, під час перебування за межами України, зокрема, через військову агресію РФ проти України, продовжують залишатися резидентами України і для податкових цілей, тобто зобов'язані сплачувати податки в Україні. При цьому уряд України докладає зусиль, щоб громадяни України, які були змушені залишити Україну через військову агресію РФ, не зазнавали подвійного оподаткування та продовжували залишатися податковими резидентами України.